Supë me mish viçi, qepë dhe lakër

PËRBËRËSIT

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1-2 kilogramë mish viçi
 • 1 qepë e madhe
 • 1 karafil hudhër
 • 1 lakër të vogël
 • 2 kanaçe domate të konservuara
 • 1 kuti salcë domatesh
 • 1 lugë gjelle uthull
 • 1/2 lugë çaji terren kanellë dhe arrëmyshk
 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • 1 lugë çaji kripë

UDHËZIMET

1. Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit.

2. Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe gatuajeni derisa mishi i viçit nuk është rozë dhe qepa është zbutur.

3. Shtoni hudhër dhe vazhdoni ta gatuani për 1 minutë.

4. Shtoni lakër të copëtuar, domate, salcë domatesh, uthull, kanellë, arrëmyshk, piper dhe kripë.

5. Shtoni pak ujë dhe lereni të zihet për 20 -30 minuta, ose derisa lakra të jetë e butë.

Postime te ngjashme