Si të përgatisni pasta bolonjeze

INGREDIENTËT

 • 1/4 filxhan vaj ulliri
 • 1 qepë, e copëtuar
 • 4 karafil hudhër, të grirë
 • 1 karrotë
 • 1 kërcell selino
 • 1 kg mish pule
 • 3 gota salcë marinara
 • Gjethe borziloku
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 1 pako spageti
 • Djathë parmixhano

UDHËZIMET

1. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
2. Shtoni qepë dhe hudhër dhe lerini të skuqen,rreth 5 minuta.
3. Shtoni karrota dhe selino dhe lerini derisa perimet të zbuten, rreth 5 minuta.
4. Shtoni mishin dhe lereni 1 minutë.
5. Shtoni salcën marinare.
6. Zvogëloni nxehtësinë në të ulët dhe zijini butësisht për 15 minuta duke e nxitur që të mos ngjiten.
7 .Shtoni borzilok dhe marinojeni me salcë, për shije, me kripë dhe piper.
8. Ndërkohë gatuani spagetin në një tenxhere të madhe me ujë të valuar.
9. Kullojini dhe rezervoni 1 filxhan nga uji i tyre.
10. Shtoni makaronat në salcë dhe shtoni ujin e rezervuar sipas nevojës.
11. Shërbejeni me djathë parmixhano.

Postime te ngjashme