Si të përgatisim cheesecake me çokollatë

PËRBËRËSIT

 • 300 gr gjalpë pa kripë
 • 300 gr çokollatë të zezë
 • 5 vezë
 • 300 gr sheqer
 • 100 gr sheqer të butë kaf
 • 50 gr kakao
 • 130 gr miell që fryhet vetë
 • 70 gr miell
 • 900 gr krem djathi
 • 300 gr mascarpone
 • 120 gr krem pastiçerie
 • 1 lugë çaji vanilje

UDHËZIMET

1. Në një enë shkrijmë çokollatën me gjalpin.
2. Në një enë tjetër hedhim vezët dhe i rrahim me rrahësen elektrike duke shtuar sheqerin kaf dhe të bardhë.
3. Më pas i shtojmë çokollatën e shkrirë dhe e përziejmë mirë.
4. Hedhim sipër miellin që fryhet vetë, kakaon dhe miellin normal
5. E tundim mirë brumin dhe e hedhim ta pjekim në furrë në dy tava në 180 gradë.
6. Në një enë rrahim mirë kremin e djathit me mascarpone, krem pastiçerie dhe vanilje.
7. E hedhim kremin e përgatitur mbi njërën nga copat e pjekura të kekut duke e shtrirë si një shtresë.
8. Vendosim pjesën tjetër të kekut sipër dhe e lemë të ftohet deri sa të jetë gati për servirje.

Postime te ngjashme