Si do të jetë moti në fundjavë

Fundjava dhe java tjetër dominohen kryesisht nga kthjellimet, por gjate mesditës dhe pasdites, në zonat malore do të ketë vranësira e shira të përkohshme.

Moti do të jetë njësoj deri të mërkurën e javës tjetër, ndërsa dita e enjte, por më tepër e premtja, sjellin shira të pakët kryesisht në lindje dhe juglindje të vendit.

Temperaturat e ajrit rriten të premten dhe gjate fundjavës, por të hënën mbeten thuajse konstante. Dita e marte sjell rënie të temperaturave, me e ndjeshme rënia të mërkurën. Në këto vlera termike mbetemi deri fundjavën e fundit të korrikut kur sërish do të ketë rritje të temperaturave, rritje që pritet të vijojë dhe ditët e para të gushtit.

Postime te ngjashme