Rrëzohet avioni izraelit në Siri

Ushtria e Izraelit ka njoftuar se një aeroplan i saj luftarak i tipit F-16, është qëlluar dhe rrëzuar nga zjarri i forcave të Sirisë, pasi i kishe sulmuar “bazat iraniane” në këtë vend, në shenjë të hakmarrjes për një dron, që kishte kaluar në territorin izraelit.

Ushtria izraelite tha sot herët në mëngjes se aeroplani F-16 është rrëzuar në pjesën veriore të Izraelit. Dy anëtarë të ekuipazhit janë shpëtuar dhe janë dërguar në spital.

“Zjarr masiv sirian kundërajror, një aeroplan F-16 është rrëzuar në Izrael, pilotët janë të sigurt”, ka shkruar në rrjetin Twitter, zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Jonathan Conricus.

Mediat shtetërore të Sirisë e kanë cituar një zyrtar të paemëruar ushtarak, i cili ka thënë se mbrojtja ajrore siriane ka hapur zjarr në përgjigje të një akti izraelit të “agresionit” kundër një baze ushtarake.

Ky ishte incidenti më serioz në të cilin janë përfshirë Izraeli, Irani dhe Siria, prej fillimit të luftës civile në Siri, para gati shtatë viteve./REL

Postime te ngjashme