Raiola-Messit: Lëre Barcelonën, provo madhështinë tënde në një skuadër tjetër

Image result for Mino Raiola and Leo Messi

Messi ka rënë dakord për një marrëveshje të re me Barcelonën, por kontrata mbetet e panënshkruar, mes pasigurisë mbi të ardhmen e pesë herë fituesit të “Topit të Artë” në “Camp Nou”.

Për 30-vjeçarin interesohet shumë Manchester City, që menaxhohet nga ish-trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola. “Qytetarët” janë shfaqur si një destinacion i mundshëm për yllin argjentinas.

Mino Raiola nuk përfaqëson Messin, por holandezi i lindur në Itali menaxhon emra të tillë të spikatur si Paul Pogba, Romelu Lukaku, Marco Verratti, Henrikh Mkhitaryan dhe Zlatan Ibrahimovic. Ai beson se tashmë është koha e drejtë për një ndryshim te Messi. “Një lojtar si Messi duhet të provojë një tjetër përvojë, me një klub tjetër, dhe të provojë se sa i madh është ai, tha Raiola për “Marca”. 

Menaxheri më i fuqishëm në botën e futbollit theksoi se skuadra katalanase duhet të riinventohet përsëri.

Messi është golashënuesi më i mirë i Barcelonës, duke ndihmuar gjigantët katalanas në fitimin e 29 trofeve, duke përfshirë 8 tituj në La Liga dhe 4 kurora të Ligës së Kampionëve.

Raiola, gjithashtu, tregoi pikëpamjet e tij mbi transferimin rekord të Neymar te PSG. Klubi francez aktivizoi klauzolën e lirimit të Neymar prej 222 milionë € për të joshur ndërkombëtarin e Brazilit nga Barça, më parë, në gusht. 

“Tregu, si i tillë, nuk ekziston më tani. Ky nuk është futboll, shtoi Raiola. “Por transferimet prej 200 milionë euro do të jenë normale që tani e tutje, nuk do të jetë e çmendur ta shohësh këtë”.

Postime te ngjashme