Kek me boronicë dhe arra amerikane

PËRBËRËSIT

 • 2 gota miell
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1/4 lugë çaji kripë
 • 3/4 filxhan sheqer
 • 1/2 filxhan gjalpë
 • 1 vezë
 • 1/2 filxhan qumësht
 • 1 filxhan boronica të freskëta
 • 1 filxhan arra amerikane
 • Mbushja për pjesën e sipërme:
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 1/3 filxhan miell
 • 1/4 gotë gjalpë të ftohtë

UDHËZIMET

1. Ngroheni furrën në 375 °.
2. Përzjeni miell, pluhur pjekje dhe kripë në një tas.
3. Në një tas tjetër hidhni sheqer dhe gjalpë dhe përzijini mirë.
4. Shtoni vezë dhe qumësht dhe përzjeni përbërësit e thatë.
5. Shtoni boronica dhe arra amerikane.
6. Përhapeni brumin në një tavë katrore të lyer me vaj në fund.
7. Për mbulimin e kekut , kombinoni sheqer, miell dhe gjalpë.
8. Lereni të ftohet dhe sherbejeni.

Postime te ngjashme