Hudhra me qumësht, receta magjike e çdo sëmundje/ Video

Për shkak të vetive antibiotike dhe anti-inflamatore, hudhra mund të trajtojë disa probleme shëndetësore. Hudhra është e dobishme dhe e shëndetshme për shëndetin tonë. Më poshtë është receta që ndihmon për shëndetin tonë të përgjithshëm.

Përbërësit

Dhjetë thepinj hudhër, të pastruar

500 ml qumësht

250 ml ujë

Dy ose tre lugë sheqer

 Përgatitja

Hidhni ujin dhe qumështin në një tenxhere, shtoni hudhërat dhe vendoseni tenxhere në një nxehtësi. Mbani atë në nxehtësi derisa të fillojë të valojë. Mbajeni nxehtësinë në mes, dhe mos ndaloni përzierjen derisa përzierja të zhduket në gjysmën e parë nëse shuma që keni filluar me të. Shtoni sheqerin. Është më mirë të konsumohet kur është e nxehtë.

Përfitimet shëndetësore të qumështit me hudhër

Nëse konsumoni tri lugë çdo natë, ju do të lehtësoni astmën.

Nëse konsumoni tri herë në ditë, do të trajtoni pneumoni.

Zvogëlon nivelet e kolesterolit të keq, parandalon formimin e mpiksjes, e cila përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut.

Duke konsumuar atë për pesë ditë, ju do të eliminoni toksinat nga trupi dhe do të shëroni verdhëzën.

Nëse e konsumoni atë çdo ditë, do të zvogëloni dhimbjen dhe simptomat e artritit.

Në sajë të përbërësve qetësues që ka, ju do të lehtësoni problemet e gjumit.

I përzier me shafran të Indisë, është e shkëlqyeshme për të kuruar kollën.

Falë komponentëve të squfurit në të, ajo trajton sëmundjet e gjoksit.

Nëse e konsumoni atë për një javë, ai do të zvogëlojë nivelin e kolesterolit LDL, ose të njohur si kolesterol i keq.

Duke konsumuar këtë ilaç do të trajtoni me sukses dhimbjen e nervin shiatik./Frekuenca.com

Postime te ngjashme