Shqipëria

Një zjarr që ka përfshirë malin e Taraboshit në Shkodër vazhdon prej disa orësh. Deri tani mësohet se është shkrumbuar një sipërfaqe e konsiderueshme me pyje dhe kullota. Pranë banesave janë pozicionuar forcat zjarrfikëse për të shmangur djegien e shtëpive, ndërkohë që efektivëve të Forcave të Armatosura iu desh të ecnin 6-7 km në këmbë […]
Një burrë ka gjetur vdekjen mbrëmjen e kësaj të hëne në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Pajov. Viktima është 62-vjeçari Sefedin Alla. Ai udhëtonte me makinë kur humbi kontrollin e mjetit, në rrethana ende të paqarta dhe doli nga rruga, duke rënë nga një urë. 62-vjeçari ndërroi jetë rrugës për në spital. Për ngjarjen e […]
Albert Veliu, apo i njohur tashmë si Babalja, është njeriu që ka trazuar jetën politike të muajve të fundit, me dorëzimin e një audiopërgjimi, ku implikohej Agron Xhafaj, vëllai i Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafajt, në histori trafikimi droge. Aktualisht Babalja ndodhet në kampin e azilantëve, në Prishtinë, ku gjykatat kosovare refuzuan kërkesën e autoriteteve […]
Gjatë sezonit turistik të këtij viti, Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka llogaritur 11 mijë të punësuar, ndërsa numri i turistëve në 8 muaj arriti shifrën 4 milionë. Në mbledhjen e Këshillit të Investimeve, Ahmetaj tha se sfidë për sektorin vijon të mbetet formalizimi, pavarësisht se vlera e gjobave të vëna gjatë sezonit […]
83 mijë studentë në të gjithë vendin kanë nisur sot vitin e ri akademik. 22 mijë prej tyre ulen për herë të parë në auditorët e universiteteve. Mësuesia për herë të parë është renditur e treta ndër degët e pëlqyera nga maturantët, pas ekonomikut dhe shkencave sociale. 16% e studentëve këtë vit akademik janë regjistruar […]
Përmes një njoftimi Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor bëjnë me dije se nesër nisin punimet lidhur me rehabilitimin e segmentit Vorë-K/Rinasit-Fushe Krujë dhe për pasojë do ketë bllokim dhe devijim të qarkullimit. “ARRSH dhe Policia e Qarkullimit Rrugor kërkojnë mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e drejtuesve të mjeteve gjatë procesit të ndërhyrjes në
Policia e Shtetit dhe FNSH ka bërë bilancin e një jave në kuadër të masave për rritjen e parametrave të sigurisë dhe kapjen e personave në kërkim. Polica bën me dije se në operacionet e zhvilluara gjatë javës së kaluar në të gjithë vendin janë sekuestruar arsenal armësh, lëndë narkotike si dhe janë shoqëruar për […]
Sipas MeteoAlb:  Kthjellime dhe vranësira DOMINOJNE në të gjithë territorin, ku më të theksuara do të jenë në zonat Lindore. Edhe pasditja do të VIJOJЁ me të njëjtën situatë atmosferike  ku kthjellimet dhe vranësirat e shpeshta do të jenë të pranishme në të gjithë vendin, mundësitë për shira janë thaujse zero. Temperaturat e ajrit RRITEN […]
Këtë javë qeveria do të nisë rishikimin ekonomik të kontratës që ka me koncesionarin e Aeroportit të Rinasit. Mësohet se Agjencia e Prokurimit Publik ka përzgjedhur kompaninë BDO Albania për të nisur kontrollin e fitimeve që Aeroporti i Tiranës ka realizuar gjatë 14 viteve që operon në Shqipëri. Konsulenti BDO, do të krahasojë fitimet e […]