Shëndet

Ushqyerja e mirë është një nga parakushtet më të rëndësishme për të bërë një jetë të shëndetshme dhe të gjatë. Ja cilat janë 4 rregullat Hani ushqime të papërpunuara Parimi më i rëndësishëm i të ushqyerit  pastër është që ju duhet të hani ushqime në formën e tyre më të natyrshme. Pra, çfarë do të […]
Kafja jeshile është kafja e papërpunuar, e cila ende nuk është pjekur. Kafja jeshile e cila tërheq vëmendje me këtë ngjyrë, është zgjedhja e parë e atyre që duan të humbin peshë. Por cilat janë dobitë e tjera të kafes jeshile? Ka studime që tregojnë se kafja e jeshile ndihmon në kontrollin e nivelit të […]
Besojmë se të gjithë bini në një mendje kur vjen puna tek shëndeti në pjesën e barkut dhe sa i bezdisshëm është ai. Mjafton të konsumosh pak ushqim dhe rezultati do të jetë një bark i fryrë aspak estetik, që sado të mundohesh nuk ulet kurrë. Për të lehtësuar sikletin që ndjeni dhe për të […]
Uji i mundëson trupit tonë këmbim më të mirë të materieve, përmirëson tretjen, eliminon toksina, ndihmon memorien dhe siguron punë të shëndetshme të muskujve. Por, konsumi i tepërt ul pjesëmarrjen e kripës në organizëm, gjë që mund të shkaktojë hiponaterminë e njohur si çrregullim i elektroliteve që mund të shkaktojë vjellje, shtangie muskujsh dhe nevojën […]
INGREDIENTËT 4 lugë vaj ulliri Lëkura e 1 limoni plus 2 lugë lëng 3 copa gjoks pule Kripë Piper i zi 1/4 filxhan fara pishe 1 filxhan borzilok 1 filxhan majdanoz 1 karafil hudhër 1 avokado e madhe e pjekur UDHËZIMET 1. Përgatisni një tigan dhe vendoseni në ngrohje të mesme. 2. Hidhni së bashku 1 lugë […]
Një hurmë mesatare rreth 170gr, përmban 118Kcal dhe na ofron rreth 6gr fibra. Hurmat janë shumë të pasura në fitokimikate (antioksiduesë) si Katehina, Galokatehina dhe Acid vetulinik, subestanca me veti antitumorale. Përmban gjithashtu dhe antioksiduese si Vitamin A, B-karoten , likopen, lutein, zeaksanthin dhe kriptozeaksanthin, të gjithë këto antioksiduese funksionojnë
Më poshtë keni këshilla me vlerë se si ta parandaloni gripin dhe të ftohtin pa ardhur akoma. Merrni mjaftueshëm vitamin D. Studimet tregojnë se vitamina D aktivizon mbrojtjen e trupit ndaj infeksione. Për ta marrë nga ushqimet është pak e vështirë, por mund të merrni suplemente me recetën e mjekut. Mbajini duart të pastra dhe […]
600 gr mish qingji 1 kg qepë të njoma 2 tufa majdanoz 30 gr salcë domate 20 gr oriz 4 lgj vaj ulliri Kripë Piper i zi Lajmë dhe pastrojmë qepët, i presim për së gjati në ½ nëse janë të trasha dhe më pas në 2 cm gjatësi (kryesisht pjesën e bardhë dhe pak […]