Serbi

Dy të rinj shqiptarë janë rrahuar në mënyrë brutale në Serbi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesnatën mes të shtunës dhe të dielës në Novi Sad, ku njëri prej shqiptarëve ka marrë plagë të rënda dhe ndodhet në rrezik për jetën. Siç raporton televizioni nacional N1 disa persona ende të paidentifikuar kanë sulmuar në një stacion taksie […]
Në Serbi 25 persona kanë humbur jetën nga virusi i Nilit Perëndimor. Në një deklaratë me shkrim nga Instituti i Shëndetit Publik “Dr. Milan Jovanoviç Batut” thuhet se deri më 4 shtator 2018 në gjithë shtetin 25 persona kanë humbur jetën nga virusi i Nilit Perëndimor. Epidemia ka prekur njerëz nga qytete të ndryshme dhe […]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë Kosovës, por se marrëveshja me shqiptarët duhet të arrihet ashtu që serbët të mbeten në Kosovë. Sot në ditën e dytë të vizitës në Kosovë, Vuçiç u prit me duartrokitje të gjata nga mijëra qytetarë në sheshin “Shumadija” në veri të Mitrovicës, […]
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin ka deklaruar se ushtria serbe është e gatshme për çdo urdhër të Presidentit të tyre Aleksandar Vuçiq pasi që ai është komandanti suprem i tyre. “Presidenti është komandanti suprem i Forcave të Armatosura Serbe dhe çdo gjë që ai urdhëron do të implementohet, ai mund të urdhërojë përdorimin […]
Vizita e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq për në Banjë të Skënderajt është anuluar nga Qeveria e Kosovës. Por presidenti serb ka insistuar që të vazhdojë rrugën dhe ai është ndaluar nga Policia e Kosovës. Kështu të paktën raporton gazeta serbe Telegraf, transmeton Insajderi.com “Në rrugën Zubin Potok-Banjë, Policia e ndaloi presidentin serb. Ka një debat […]
Presidenti i Kosovës Aleksandër Vuçiç ka kaluar sot pikën kufitare të Bërnjakut dhe ka hyrë në territorin e Kosovës rreth orës 14:30, të ditës së sotme. “Jam i lumtur që jam këtu, ndihem i mrekullueshëm”, këto janë fjalët e para që mësohet të këtë thënë presidenti. Kreu i shetetit serb, e nisi vizitën zyrtare në […]