Maqedoni

Komisioni për çështje kushtetuese në Kuvend miratoi nevojën për ndryshime kushtetuese në përputhje me marrëveshjen e Prespës. Me shumicë votash, iniciativa mori dritë jeshile për në seancë plenare. Opozita vazhdon në këmbëngulje se nuk do t’i mbështesë ndryshimet kushtetuese, duke i cilësuar si e keqja më e madhe që po i ndodh Maqedonisë, shkruan “Alsat”. […]
Ish-ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska u dënua me gjashtë vjet burg për blerjen e “mercedezit luksos” C 600 për të cilin Prokuroria Speciale Publike ngriti aktakuzën e njohur si rasti “Tank”. Gjykata e Apelit më 5 tetor në rastin “Tanku” shqyrtoi dënimin me 2 vite burg për ish kryeministrin Nikolla Gruevski. Aktgjykimin sot […]
Në fshatin Erekovci të komunës së Prilepit, dje, më 5 tetor 2018, është djegur xhamia e vjetër 350 vjeçare. Indiciet e para që vijnë nga vendasit si dhe nga këshilli i xhamisë së Kanatllarcit flasin për zjarrvënie të qëllimshme. Rasti është paraqitur në polici. Rijaseti i BFI në RM e dënon ashpër këtë akt barbar […]
Ka nisur puna për asfaltimin e urës së Kaçanikut, e cilësuar si ura më e gjatë në rajonin ballkanik. Ura është gati 7 kilometra e gjatë, dhe është pjesë e autostradës “Arben Xhaferi” që lidh Kosovën me Maqedoninë. “Përcolla nga afër fillimin e asfaltimit të urës së Kaçanikut, pjesë e autostradës “Arbën Xhaferi”. U sigurova […]
Gjykata e Apelit e ka konfirmuar dënimin me 2 vite burgim për ish-Kryeministrin Nikolla Gruevski për dosjen ‘Tanku’. Nga ana tjetër, Gjykata e Shkallës së Dytë ka ulur për 2 vjet dënimin për Gjoko Popovskin, i dënuar po për të njëjtën vepër. ‘Ankesat e të akuzuarit N.G. i ka refuzuar si të pabaza, ndërkaq vendimin […]
Në referendumin e sotëm votuan mbi 650 mijë qytetarë. Nga qytetarët të cilët votuan, mbi 90 për qind zgjodhën dhe porositën se Republika e Maqedonisë duhet të pranojë marrëveshjen dhe të bëhet anëtare e NATO-s dhe BE-së, deklaroi kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev në konferencën për mediat pas përfundimit të referendumit. Kryeministri Zaev […]
Ka përfunduar orari zyrtar i votimit për referendumin maqedonas për marrëveshjen me Greqinë për emrin e ri shtetëror. Sipas të dhënave më të fundit nga Komisioni Zgjedhor në Maqedoni, pjesëmarrja është në rreth 30%. Gjatë ditës u shënuan disa incidente në qendrat e votimit. Një person sulmoi tre policë në një qendër votimi në Shkup, […]
Sot në Maqedoni mbahet votimet e referendumit për emrin. Mbi 1.8 milion qytetarë maqedonas do t’u drejtohen kutive të votimit, ku do shprehin vullnetin e tyre nëse janë për aprovimin ose kundërshtimin e emrit. Qendrat e votimit janë hapur në orën 7:00, për të vijuar deri në orën 19:00. Ky referendum do të ketë një […]