Kosovë

Shkarkohet nga detyra, Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Bejtush Gashi. Mësohet se shkarkimi i ministrit është bërë nga partia e Behxhet Pacollit. Lajmi për shkarkimin konfirmohet nga sekretari organizativ i AKR-së, Rrahim Pacolli, ndërsa në vend të Gashit në krye të MPB-së pritet të emërohet Ekrem Mustafa. Rrahim Pacolli ka deklaruar se shkarkimi i […]
Albert Veliu i njohur si Babalja është liruar nga paraburgimi në Kosovë, ku ishte arrestuar dje në qendrën e Azilit në Magure të Lipjanit. Lirimin e tij e ka bërë të ditur avokati i tij Tomë Gashi nëpërmjet rrjetit social Facebook. Arrestimi i tij u bë me kërkesë nga shteti shqiptar. Babalja ndodhej në një […]
Në mungesë të partive më të mëdha opozitare në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje, të enjten ka dështuar një tjetër takim i partive politike parlamentare, të cilin e kishte thirrur kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për të arritur unitet rreth platformës për dialogun me Serbinë. Pavarësisht mungesës së partive më […]
Është arrestuar pasditen e sotme në Kosovë Albert Veliu, i cili njihet si “Babalja”. Mësohet se Albert Veliu, i njohur edhe si “Dëshmitari X” është arrestuar nga policia e Kosovës në qendrën e azilit në Prishtinë. Veliu është i përfshirë në audio-përgjimin, ku dyshohet si i implikuar vëllai i ministrit Fatmir Xhafaj. Ai tentoi ta […]
Një nxënës i moshës 6-vjeçare është gjetur pa shenja jete në shkollën fillore “Zenel Hajdini” në Preshevë. 6-vjeçari ka ndërruar jetë gjatë orarit mësimor ndërsa vdekja e tij ende është misterioze. Trupi i pajetë është vërejtur nga nxënës të tjerë, ndërsa nuk ka ende informacione për identitetin e tij dhe shkaqet e vdekjes. Sakaq, kanë […]
Përfaqësues të organizatës joqeveritare “Balkan Green Foundation”, përmes një komunikate për media, bënë të ditur se Banka Botërore nuk do të mbështesë termocentralin “Kosova e Re”. Drejtori ekzekutiv i kësaj organizate, Visar Azemi, dhe Burim Ejupi nga Instituti për Politikat Zhvillimore (INDEP) po marrin pjesë në takimet vjetore të Grupit të Bankës Botërore dhe Fondit
Ka nisur puna për asfaltimin e urës së Kaçanikut, e cilësuar si ura më e gjatë në rajonin ballkanik. Ura është gati 7 kilometra e gjatë, dhe është pjesë e autostradës “Arben Xhaferi” që lidh Kosovën me Maqedoninë. “Përcolla nga afër fillimin e asfaltimit të urës së Kaçanikut, pjesë e autostradës “Arbën Xhaferi”. U sigurova […]
Kosovarët kanë filluar të ndjekin një traditë të norvegjezëve duke varur mollë jashtë avllisë për kalimtarët. Një profesor nga fshati Shajkovc, ka mbushur qese me mollë dhe i ka lënë të varura në avlli në mnëyrë që kalimtarët ti marrin. Kjo është një formë sensibilizmi për njerëzit e pasur që të ndihmojnë të varfërit. Fillimisht […]
Lokali ku ka pirë kafe dje presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në veri të Mitrovicës, mbrëmë pas mesnatës është sulmuar me armë zjarri. Lokali ndodhet në fshatin Banjë, afër kufirit të Bërnjakut, përveç dëmeve materiale nuk ka të lënduar në njerëz. Pronari i lokalit është Goran Drazheviq. Zëvendës drejtori i Policisë së Kosovës, për rajonin […]