Kryesore

Arsyeja përse Ilir Meta nuk e dekretoi Sandër Lleshin si ministër të Brendshëm brenda afatit të parë kushtetues lidhet me të qenurit e tij një ushtar i shërbimit aktiv. Ky është argumenti që ka dhënë më në fund Presidenca për mosdekretimin e tij herën e parë. Zyra e presidentit e ka zbuluar atë në një […]
Dy tërmete njëri pas tjetrit kanë goditur ishujt grekë mëngjesin e sotëm. Sipas të dhënave sizmiologjike, tërmeti i parë ka rënë në detin Jon dhe ka qenë me magnitudë 4.6. Disa minuta më vonë, ra një tjetër tërmet me magnitudë 4.5. Tërmetet kanë rënë në një thellësi prej 10 kilometra nën tokë, duke bërë që […]
Dy shqiptarë janë sulmuar me armë në Athinë ditën e djeshme në lagjen Ambelokipi. Sipas mediave greke, kanë qenë dy persona me motor që qëlluan me armë në drejtim të dy shqiptarëve të cilët po udhëtonin me makinë. Bëhet me dije se nga të shtënat nuk pati asnjë të lënduar. Autorët u larguan me shpejtësi, […]
Një ditë më parë Shqipëria shpalli person ‘non grata’ (të padëshiruar) eurodeputeten qipriote, Eleni Theocarus për nxitje të urrejtjes dhe pretendimeve territoriale, pas vrasjes së ekstremistit grek Kostandinos Kacifas në Bularat. Por duket se masa e Shqipërisë ndaj eurodeputetes nuk është e para për 65-vjeçaren të njohur për bashkëpunim me grupet nacionaliste
Numri i të vdekurve nga zjarret pyjore në shtetin Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), është rritur në 23. Sherifi i rajonit Butte, Kory Honea, në deklaratën për shtyp tha se kanë arritur deri tek kufoma e 14 personave nga zjarri që ka kapluar qytezën Paradise dhe përreth saj, e cila gjendet 290 […]
Një 23-vjeçar shqiptar me iniciale R. M., shqiptar në tentativë për të vjedhur në një banesa ka rënë nga ballkoni në Itali. Si pasojë është dërguar me urgjencë në spital, ku ndodhet në gjendje të rëndë. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës në Loano, Kuneo, Itali. Mediat italiane raportojnë se në ndihmë të tij ka shkuar […]