Bota

Marka ndërkombëtare e naftës së papërpunuar, Brent ka filluar sot javën e tregtimit me rritje të çmimit në 81.42 dollarë për fuçi, ndërkohë që çmimi i markës amerikane të naftës së papërpunuar West Texas Intermediate (WTI) është ngjitur në 71.97 dollarë për fuçi, raporton Anadolu Agency (AA). Të premten, nafta Brent tregtohej me 80.44 dollarë, […]
Ditëlindja e parë e një fëmije u shndërrua në një tragjedi të vërtetë në Taft të Teksasit. 4 persona mbetën të vrarë, ndërsa një i katërt u plagos, pas një sherri mes dy familjeve. Ngjarja e rëndë ndodhi të shtunën në mbrëmje. 4 viktimat, një 62-vjeçar dhe 3 nipërit e tij, u gjetën të vrarë […]
Të paktën 13 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në rajonin Aude (OD) ne jug perëndim të Francës. Autoritetet lokale njoftuan se sasia e madhe e shiut që mund të kishte rënë brenda disa muajsh, u shkarkua brenda katër orësh duke bllokuar të gjitha rrugët. Mes viktimave ishte edhe një murgeshe, e cila u rrëmbye […]
Jugu i Francës, qytetet Herault, Pyrenees-Orientales, Tarn dhe Aude, janë në alarm. Në Aude përmbytja ka arritur një nivel të paprecedent që nga viti 1891. Gjashtë vetë kanë vdekur në Aude, kështu njoftoi të hënën në mëngjes prefekti Alain Thirion. Niveli i ujërave ka arritur deri në dritaret  e katit të parë. Po punohet për […]
Një burrë nga Teksasi është dënuar me 244 vite burg për përdhunimin e foshnjes së tij të porsalindur. Kjo gjë ndodhi kur po përjetonte krizat e shkaktuara nga psikoza, shkruan Huffington post. Patricio Medina, 27 vjeç pranoi tek një djalë në burg se ai sulmoi vajzën e tij në vitin 2014. Ky i fundit dha […]
Të paktën 3 persona kanë humbur jetën të dielën në Gjermaninë qendrore pas rrëzimit të një avioni të vogël në shtetin Hesse. “BBC” raporton se një avion i vogël i modelit Cessna goditi njerëzit që ishin mbledhur pranë një fushe ajrore në malin e Wasserkuppe, afër Fuldas, rreth orës 15:45 me orën lokale. Sipas raportimeve […]
Në komunën Pursaklar të Ankarasë në Turqi, me qëllim të promovimit të maceve të Ankarasë dhe të inkurajimit të dashurisë ndaj kafshëve, është organizuar Festivali i 3-të Ndërkombëtar i Bukurive të Maceve”. Në garën e mbajtur në qendrën e kongresit Abdurrahim Karakoc, morën pjesë rreth 200 mace. Veterinerët dhe ekspertët botërorë zgjodhën macet më të […]