Në një studim të bërë, u zbulua se ngritja e  peshave ka shumë dobi të ndryshme duke filluar nga sistemi i qarkullimit të gjakut  deri në shëndetin e zemrës. Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë bërë kërkime në dy stërvitje të ndryshme në 4000 mijë njerëz. Në studim ata kanë parë se cila është më […]
Tuba Büyüküstün dhe Umut Evirgen, të cilët kanë një kohë të gjatë që janë në një lidhje dashurie, kanë shkuar në New York. Sipas lajmeve të publikuara në median turke, Buyukustun kërkon që të blejë një shtëpi në aty. Aktorja simpatike bashkë me të dashurin e saj kanë shëtitur agjencitë imobilare dhe mësohet se aktorja […]
Fatjon Toska, 32 vjeçari me banim në lagjen “Barikada” në Berat u arrestua nga Policia pasi sulmoi me thikë një baba me të bijën e tij 23-vjeçare. Arrestimi i Toskës u bë pasi në lagjen “Çlirim”, për motive të dobëta, ai goditi me thikë 23-vjeçaren  R.D dhe 53-vjeçarin G.D,  të dy banues në “Çlirimi”. At […]
Se si të jetoni më gjatë është një pyetje të cilës shumë njerëz duan t’ia dinë përgjigjen. Ushqimi i shëndetshëm, i balancuar dhe, më specifikisht, ngrënia e kungujve mund t’jua rritë jetëgjatësinë. Kungujt janë të pasur me karotenoide, të cilat ndërlidhen me sy të shëndetshëm, e gjithashtu edhe na mbrojnë nga sëmundjet e kancerit dhe […]
Një delegacion i Komisionit të Venecias do të vijë sot në Tiranë për t’u njohur me propozimin e Partisë Demokratike për Vettingun në politikë. Delegacioni përbëhet nga 6 anëtarë dhe drejtohet nga Presidentja e nderit e Komisionit të Venecias, Hanna Suchocka. Delegacioni do të takohet me përfaqësues të opozitës dhe të mazhorancës. Komisioni i Venecias […]
Dimri është një stinë që ka një ndikim të dukshëm në lëkurën dhe mbarëvajtjen e shëndetit. Prej syve të pezmatuar e deri tek buzët e çara, kjo stinë bën që shumë probleme të shfaqen në trup dhe ndikon që të mos dukemi aq mirë. Ekzistojnë mënyra të ndryshme që ju bëjnë të dukeni bukur pavarësisht […]
Një sasi tritoli i është vendosur makinës së drejtorit të Hekurudhave në Durrës, Adi Dyrmishi. Sipas informacioneve mjeti i Dyrmishit ndodhej i parkuar në lagjen ku ai banon, që është afër stacionit të trenit. Mësohet se lënda plasëse është venduar gjatë natës në makinë, por fatmirësisht nuk ka të lënduar se Dyrmishi e ka pikasur […]
 Një tërmet me fuqi prej 6,7 ballë sipas shkallës së Rihterit ka ndodhur 283 kilometra në lindje të kryeqytetit të Fixhit, Suva, që ndodhet në Paqësorin Jugor. Sipas Qendrës për Hulumtime Gjeologjike të SHBA-ve (USGS) tërmeti është regjistruar 534 kilometra nën bazën detare dhe nuk ka shkaktuar dëme materiale. Qendra për Paralajmërime për Cunami në […]